We take great pleasure in introducing you to our current Board of Governance Executive.                     

             

Josh McKenzie

Josh McKenzie, Board President John Renyard, Vice PresidentJohn Renyard

 

 

Timboon and District Healthcare Service is governed by the Board of Governance, appointed by the Governor-in-Council on the recommendation of the Victorian Minister for Health. Members of the Board of Governance serve in a voluntary capacity and are appointed for up to 3 years, with eligibility for reappointment.  The Board is responsible for the Governance, Risk Management and Strategic Directions of our multipurpose service. Board members do not participate in the day-to-day operational management.

 

During the year Timboon and District Healthcare Service received resignations from two Board members, Dr Tom Walsh and Mrs Nancy Johnson.

Dr Matt Izzo, Mr Ray Smith and Ms Kim Clough reached the end of their terms of appointment on 30 June 2016 and decided not to renew their applications.

 

In June 2016 the Minister for Health announced new Board appointments, effective from 1 July 2016.  Timboon and District Healthcare Service is happy to announce the appointment of four new Board members  – Ms Wendy Cameron, Ms Sangita Waters and Mr Bryce Morden for 3-year terms (to 30 June 2019), and Mr Jason Chuck for 2 years (to 30 June 2018).  Mr John Renyard was reappointed for a 1-year term (to 30 June 2017).

 

 

 

 

 

 

 

 

TDHS Board of Governance Members

Catherine Marr

Catherine Marr

Bryce Morden

Bryce Morden

Jason Chuck

Jason Chuck

Wendy Cameron

Wendy Cameron

Sangita Waters

Sangita Waters

Marg Bull First appointed: 1 November 2006 Current term:  1 July 2015 to 30 June 2018

Marg Bull

BCom, BIntBus, CPA